• Zastosowanie

    Natrii tetraboras zwany jest także popularnie Boraksem. Spotykany w przyrodzie w postaci minerału tinkalu – boraksu rodzimego, jednakże dla celów farmaceutycznych jest pozyskiwany wyłącznie w sposób syntetyczny. Sodu tetraboran jest surowcem farmaceutycznym stosowanym obecnie wyłącznie zewnętrznie. Wykazuje działanie antyseptyczne, ściągające oraz przeciwgrzybiczne. Działa też przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Wykorzystywany również jako tradycyjny środek przy leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych nosa, gardła, spojówek i pochwy. Ewentualnie środek dezynfekujący drobne skaleczenia. Tetraboran sodowy to związek toksyczny. Cechuje się powolnym wydalaniem z ustroju, co jest związane ze zjawiskiem kumulacji. Długotrwałe stosowanie tej substancji farmaceutycznej, szczególnie w wysokich stężeniach, na znaczne powierzchnie wymaga ostrożności. Istotnym jest, iż tetraboran może się wchłaniać z błon śluzowych, a także przez nieuszkodzoną skórę. W recepturze aptecznej sporządzane są roztwory wodne tetraboranu sodu (służące do odkażania ran), roztwory glicerynowe (przy sporządzaniu maści, kremów). Boraks wykorzystuje się też w postaci leku jałowego do użytku okulistycznego np. krople do oczu czy płyny do ich przepłukiwania.

  • Zastosowanie

    Chloramfenikol jest antybiotykiem bakteriostatycznym o szerokim zakresie działania zarówno na bakterie Gram-ujemne, jak i Gram-dodatnie, riketsje, neoriteksje, Mycobacterium, Chlamydia. Chloramfenikol stosowany jest w leczeniu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i zakażeń układu oddechowego. Miejscowo stosowany w zakażeniach skóry, gałki ocznej, ucha. W stosunku do penicylin, cefalosporyn, makrolitów działa antagonistycznie, potęguje działanie depresyjne na układ krwiotwórczy fenylbutazonu, indometacyny i kotrimoksazolu. Nasila działanie przeciwzakrzepowe pochodnych kumaryny oraz kardiotoksyczne działanie hydantoiny. Substancja farmaceutyczna w dość szybki sposób ulega wchłonięciu z jelit do krwiobiegu. Ma też zdolność przenikania do tkanek, płodu, mleka czy mózgu. Ograniczone wskazania do stosowania chloramfenikolu związane są z dużą jego toksycznością narządową. Może powodować anemię, uszkodzenia szpiku kostnego, a nawet zanik białych ciałek krwi oraz granulocytów. Sporadycznie może wywoływać zaburzenia świadomości, depresję i zaburzenia widzenia. Chloramfenikol to surowiec farmaceutyczny do receptury aptecznej używany przy sporządzaniu maści, kremów, roztworów spirytusowych, czasem także past, papek, gałek dopochwowych, żeli, mleczek. Substancja recepturowa stosowana też w kompozycji z innymi substancjami leczniczymi do wytwarzania recepturowych leków okulistycznych, maści i kropli do oczu.

  • Zastosowanie

    Cholesterol, zwany także cholesteryną, to związek należący do grupy steroli. Może być otrzymywany w sposób syntetyczny, jednak dla potrzeb przemysłu pozyskiwany jest głównie ze źródeł naturalnych. Cholesteryna pełni istotną funkcję w wielu procesach biochemicznych, a jej obecność w błonach komórek nerwowych mózgu ma duże znaczenie dla funkcjonowania synaps. Cholesterol jest substratem dla wielu czynnych biologicznie cząsteczek steroidowych m.in. hormonów płciowych, kortykosterydów, kwasów żółciowych, witaminy D3 i jej metabolitów, a także innych związków. Cholesterol ma działanie łagodzące, natłuszczające oraz zmiękczające naskórek. W recepturze aptecznej stosowany jest jako emulgator, składnik maści czy też innych form farmaceutycznych. Substancja do receptury zastosowana w roztworze alkoholowym może służyć jako środek poprawiający strukturę włosów. Wykazuje właściwości lecznicze przy łojotoku. Surowiec farmaceutyczny do receptury aptecznej najczęściej przepisywany z innym substancjami pomocniczymi i czynnymi. Znalazł zastosowanie przede wszystkim w leczeniu łuszczycy.

  • Zastosowanie

    Efedryny chlorowodorek to substancja farmaceutyczna pobudzająca układ współczulny w sposób bezpośredni. Z kolei pośrednio działa poprzez uwalnianie noradrenaliny z zakończeń nerwowych. Efedrosan stosuje się przede wszystkim w celu pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego, podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi (stosowany w leczeniu niedociśnienia), przyśpieszenia akcji serca, rozszerzenia oskrzeli (rozkurcz mięśni gładkich), zmniejszenia przepływu krwi przez tętnice trzewne i zaopatrujące skórę, zwiększenie przepływu krwi przez tętnice wieńcowe, mózgowe i zaopatrujące mięśnie prążkowane, zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego. Surowiec farmaceutyczny wykorzystywany w stanach podciśnienia, zapobiegawczo w dychawicy oskrzelowej, a także w bloku przedsionkowo-komorowym. Obkurcza obwodowe naczynia krwionośne (skórne) oraz jelitowe, podnosząc ciśnienie krwi. Efedryna w porównaniu do adrenaliny działa dłużej, choć jest słabsza. Silnie pobudza ośrodkowy układ nerwowy, ośrodki wegetatywne, pracę serca, także wzwód prącia i łechtaczki, zwiększając odbiór doznań seksualnych, wzmagając i wydłużając skurcze ejakulacyjne. Hamuje opróżnianie pęcherza moczowego, gdyż kurczy jego zwieracz. Zwiększa nie tylko napięcie mięśni, ale też siłę fizyczną oraz zdolność postrzegania i zapamiętywania. Intensyfikuje gotowość i chęć do pracy psychicznej czy fizycznej, efektywnie zwiększając jej wydolność.

  • Zastosowanie

    Erytromycyna, zwana też Ilotycinum, należy do grupy antybiotyków makrolidowych. Wykazuje działanie bakteriostatyczne. Uznawana jest za antybiotyk alternatywny w przypadku nadwrażliwości na antybiotyki z grupy penicylin. Erytromycyna stosowana jest przede wszystkim w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych (zapalenie migdałków, gardła, krtani, zatok, wtórne zakażenia bakteryjne w przebiegu grypy lub przeziębień), zakażeń dolnych dróg oddechowych (zapalenie tchawicy, ostre zapalenie oskrzeli lub zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc – płatowe, odoskrzelowe, pierwotne atypowe zapalenie płuc, rozstrzenie oskrzeli, choroba legionistów), zapalenia ucha środkowego i zewnętrznego, zakażeń skóry i tkanek miękkich (czyraki, czyraki mnogie, zapalenie tkanki łącznej, róża), zakażeń przewodu pokarmowego (zapalenie pęcherzyka żółciowego, gronkowcowe zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy). Zapobiega zakażeniom okołooperacyjnym, wtórnym zakażeniom w przebiegu oparzeń, zapaleniu wsierdzia u osób poddawanych zabiegom stomatologicznym. Surowiec farmaceutyczny stosowany jest także w przypadku następujących zakażeń: zapalenie szpiku, cewki moczowej, rzeżączka, kiła pierwotna, ziarniniak weneryczny pachwin, błonica, płonica, miejscowo – trądzik pospolity. W okulistyce stosowany do leczenia powierzchownego zakażenia gałki ocznej wywołanego przez wrażliwe drobnoustroje oraz w profilaktyce zakażeń gałki ocznej u noworodków. Surowiec leczniczy stosowany w recepturze aptecznej, zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

  • Zastosowanie

    Fenobarbital to organiczny związek chemiczny, należący do grupy barbituranów, wykazujący działanie hamujące ośrodkowy układ nerwowy (zwłaszcza podwzgórze, układ siatkowaty, korę mózgową). Działa uspokajająco, w większych dawkach długotrwale nasennie i przeciwdrgawkowo. Działa hamująco na neurony układu limbicznego, tworu siatkowatego w mózgu, a także podwzgórza, upośledza przekazywanie bodźców do kory mózgowej z tych struktur. Hamuje czynność ośrodka oddechowego, zwłaszcza w skojarzeniu z pochodnymi benzodiazepiny. Hamuje wytwarzanie hormonu tyreotropowego, wydzielanie ACTH, zwiększa natomiast wydzielanie hormonu antydiuretycznego. Zmniejsza szybkość przemiany materii, zużycie tlenu przez tkankę mózgową, hamuje proces fosforylacji, syntezę i wydzielanie acetylocholiny z neuronów oraz uwalnianie noradrenaliny. Efekt niewielkiego obniżenia ciśnienia tętniczego i zmniejszenia częstotliwości rytmu serca jest wyraźniejszy u osób z nadciśnieniem tętniczym. Obwodowo zmniejsza napięcie mięśni gładkich, stąd działanie przeciwskurczowe. Fenobarbital jest stosowany głównie jako środek uspokajający oraz w leczeniu napadów padaczkowych częściowych i uogólnionych.

  • Zastosowanie

    Fenobarbital sodowy to substancja farmaceutyczna działająca uspokajająco, w większych dawkach także nasennie i przeciwdrgawkowo. Wpływa na zmniejszenie szybkości przemiany materii, zużycia tlenu przez tkankę mózgową, hamuje proces fosforylacji, syntezę i wydzielanie acetylocholiny z neuronów oraz uwalnianie norepinefryny (noradrenaliny). Ma działanie przeciwskurczowe, dzięki obwodowym zmniejszeniu napięcia mięśni gładkich. Surowiec farmaceutyczny stosowany przy leczeniu padaczki. Surowiec farmaceutyczny do receptury aptecznej wykorzystywany często przy sporządzaniu substancji leczniczych dla dzieci.

  • Zastosowanie

    Glukoza bezwodna to surowiec farmaceutyczny otrzymywany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi. Wykorzystywany jako korygent smakowy w syropach i nalewkach do przygotowywania roztworów przy badaniu krzywej cukrowej oraz do podania dożylnego w postaci wlewów (warunki jałowe). W recepturze aptecznej stosowany jako nośnik substancji czynnej.

  • Zastosowanie

    Hydrokortyzon to hormon glikokortykosteroidowy wytwarzany przez warstwę pasmowatą kory nadnerczy. Surowiec farmaceutyczny otrzymywany w sposób syntetyczny, charakteryzujący się właściwościami przeciwuczuleniowymi i przeciwzapalnymi. Znalazł zastosowanie przy leczeniu zmian skórnych – uczuleniowych, gośćcu zwyrodniającym, zmianach pourazowych. Surowiec farmaceutyczny wykorzystywany w recepturze aptecznej do sporządzania maści, kremów, roztworów etanolowych i etanolowo wodnych, rzadziej past, żeli, papek. W małych ilościach stosowany jako składnik substancji leczniczej o działaniu przeciwświądowym, przeciwzapalnym, łagodzącym, do recepturowych czopków doodbytniczych i gałek dopochwowych. Także w okulistyce do jałowych zawiesin oraz maści do oczu.

  • Zastosowanie

    Kodeiny fosforan półwodny, zwany też Codeinum phosphoricum lub Methylmorphinum phosphoricum, to pochodna morfiny. Wykazuje podobne działanie jak morfina, lecz znacznie słabsze. W odróżnieniu od morfiny dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Metabolizowana jest w wątrobie w 10% do morfiny na drodze demetylacji. Surowiec wykazuje ośrodkowe właściwości przeciwkaszlowe, zwalnia rytm oddychania oraz działa przeciwbólowo. Pomimo słabszego działania, podobnie jak morfina, może powodować uzależnienie psychiczne i fizyczne. Jako surowiec farmaceutyczny w recepturze aptecznej jest coraz rzadziej stosowany samodzielnie, natomiast często wchodzi w skład wielu leków złożonych.

  • Zastosowanie

    Kofeina jest środkiem stymulującym ośrodkowy układ nerwowy, nasila wydzielanie takich neuroprzekaźników jak: dopamina, adrenalina, noradrenalina, serotonina i acetylocholina. W związku z tym zmniejsza senność, zmęczenie psychiczne i fizyczne, poprawia koncentrację, zwiększa aktywność i nastrój. Ponadto przyspiesza procesy kataboliczne, zwiększa zapotrzebowanie na tlen i nasila diurezę. Kofeina zwęża naczynia mózgowe, dzięki czemu stosowana jest pomocniczo w leczeniu migreny. Wykorzystywana jest też w terapii astmy, ponieważ rozszerza oskrzela. Oprócz tego kofeina obniża poziom histaminy w organizmie, w związku z czym może dawać słabe działanie antyalergiczne. Kofeina często wchodzi w skład preparatów złożonych, nasilając działanie przeciwbólowe innych leków.

  • Zastosowanie

    Laktoza jednowodna to związek chemiczny należący do grupy disacharydów, zbudowana z D-galaktozy i D-glukozy połączonych wiązaniem ?-1,4–glikozydowym. Substancja recepturowa o właściwościach odżywczych. Charakteryzująca się działaniem przeczyszczającym oraz zakwaszającym stolec. Jako surowiec farmaceutyczny do receptury aptecznej wykorzystywany przy sporządzaniu roztworów, mieszanek płynnych. Także jako substancja służąca do wypełniania recepturowych proszków do użytku wewnętrznego, pomocniczo przy przygotowywaniu rozcierek. Surowiec recepturowy dodawany do gałek dopochwowych.

  • Zastosowanie

    Lidokainy chlorowodorek, zwany też Chlorowodorkiem lignokainy lub Chlorowodorkiem ksylokainy, to organiczny związek chemiczny z grupy amidów o działaniu miejscowo znieczulającym. Wynika to ze zdolności surowca do blokowania przewodzenia impulsów w komórkach nerwowych. Ponadto, lidokaina to lek przeciwarytmiczny z grupy Ib wg klasyfikacji Vaughana Williamsa. Stabilizuje błony komórkowe przez zahamowanie szybkiego przepływu jonów sodowych i niedopuszczenie do depolaryzacji komórki pod wpływem docierającego bodźca. Lidokaina skraca czas trwania potencjału czynnościowego i okresu refrakcji. Działanie to dotyczy włókien Purkiniego oraz błony mięśniowej komór. Zmniejsza automatyzm serca. Działanie nasila się w przypadku dużej częstotliwości rytmu serca, hipokaliemi, kwasicy, w tkance niedokrwionej. Substancja farmaceutyczna stosowana jako środek do znieczuleń miejscowych: błon śluzowych i skóry, w znieczuleniach nasiękowych, zewnątrzoponowych, podpajęczynówkowych, doopłucnowych, odcinkowo dożylnych, blokady nerwów obwodowych i splotów nerwowych. Ponadto stosowany w komorowym zaburzeniu rytmu serca (częstoskurcz komorowy, przedwczesne skurcze komorowe, szczególnie w przebiegu świeżego zawału serca lub po przedawkowaniu glikozydów naparstnicy). Znajduje zastosowanie w wielu gałęziach lecznictwa, m. in. chirurgii, dermatologii, ginekologii, laryngologii, okulistyce, stomatologii, urologii. Surowiec farmaceutyczny wykorzystywany w recepturze aptecznej do sporządzania roztworów wodnych, etanolowych, żeli, maści, kremów, kropli do oczu, czopków doodbytniczych. Surowiec recepturowy stosowany w kompozycjach z innymi substancjami leczniczymi.

  • Zastosowanie

    Magnezu tlenek to nieorganiczny związek chemiczny należący do grupy tlenków zasadowych. Występuje w przyrodzie jako minerał peryklaz. Magnez jest koenzymem lub aktywatorem wielu enzymów, tj. substancji przyspieszających reakcje chemiczne w organizmie. Odgrywa on istotną rolę w pracy wszystkich mięśni, a zwłaszcza mięśnia sercowego. Niedobór magnezu jest szczególnie niekorzystny dla układu krążenia i objawia się nadwrażliwością nerwowo-ruchową, zaburzeniami rytmu serca, zaburzeniami psychicznymi (depresją, drażliwością, zaburzeniami snu, stanami lękowymi), osłabieniem odporności organizmu na różnego typu infekcje. Surowiec farmaceutyczny stosowany jest w przypadku długotrwałego stosowania środków moczopędnych, zaburzeń elektrolitowych (niedobór potasu, sodu, fosforu i wapnia w organizmie), zaburzeń rytmu serca, nadczynności tarczycy, niedoczynności nadnerczy, długotrwałego odżywiania pozajelitowego, długotrwałych kuracji antybiotykowych. Ponadto stosowany jest w przypadku alkoholizmu, w zaburzeniach wchłaniania jelitowego na różnym tle oraz profilaktycznie w stanach zmęczenia, wzmożonej drażliwości, stresu, zaburzeniach snu, bólach głowy, w trakcie kuracji odchudzających, w okresie ciąży i laktacji, u osób starszych z chorobami krążenia. Surowiec farmaceutyczny wykorzystywany w recepturze aptecznej przy sporządzaniu proszków złożonych i prostych, kleików, zawiesin.

  • Zastosowanie

    Mentol, zwany też Lewomentolem, to alkohol z grupy terpenów o ostrym, przenikliwym zapachu mięty. Występuje w olejku eterycznym roślin z rodziny mięty, takich jak mięta pieprzowa, mięta ogrodowa i inne. Substancja farmaceutyczna, ze względu na właściwości znieczulające i zmniejszające podrażnienie błon śluzowych, stosowana w wielu ogólnie dostępnych produktach farmaceutycznych łagodzących ból gardła czy podrażnienia ust i gardła. Stosowana także w preparatach złożonych przynoszących ulgę w bólach mięśni, zwichnięciach, jak również w środkach ułatwiających oddychanie. Stosowany wspomagająco w leczeniu przeziębienia i kataru. Wykazuje także właściwości przeciwświądowe. Mentholum to bardzo często stosowana substancja recepturowa. Wykorzystywana przy produkcji roztworów etanolowych, maści, past, kremów, żeli, przysypek, pudrów płynnych, papek, mleczek. Znajduje się w składzie wielu proszków do rozpuszczania, przeznaczonych np. do płukania jamy ustnej, mycia zębów. Surowiec recepturowy znajdujący się w kompozycjach wraz z innymi substancjami receptury aptecznej.

Title

Go to Top