27 czerwca 2022 roku została opublikowana ustawa o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie farmaceuty, która wprowadziła ochronę prawną przysługującą funkcjonariuszom publicznym również dla farmaceutów i techników farmaceutycznych.
W ustawie o zawodzie farmaceuty dodano art. 4a, zgodnie z którym:
Farmaceucie podczas i w związku z wykonywaniem w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym swoich ustawowych czynności przysługuje ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu przewidziana w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny. Ochrona taka przysługuje podczas wykonywania czynności, o których mowa w art. 4 ust. 2 oraz ust. 3 pkt 1, 3, 4 i 6 ustawy o zawodzie farmaceuty.
Analogiczną regulację wprowadzono w ustawie Prawo farmaceutyczne w stosunku do techników farmaceutycznych przez dodanie art. 91a:
Technik farmaceutyczny podczas i w związku z wykonywaniem w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym czynności, o których mowa w art. 91, lub innych czynności związanych z produktami leczniczymi lub wyrobami medycznymi, wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny.
Jakie konsekwencje wynikają z tej zmiany przepisów w zakresie przyznania ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego?
- Farmaceuci i technicy farmaceutyczni w sytuacjach wskazanych w ustawie podlegają ochronie prawnej w przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.
- Przestępstwa popełnione na szkodę funkcjonariusza publicznego są ścigane z oskarżenia publicznego.
- Czynna napaść na funkcjonariusza publicznego jest surowiej
- Odpowiedzialność za napaść na funkcjonariusza została uregulowana odrębnymi przepisami:
- naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza (art. 222 Kodeksu karnego);
- czynna napaść na funkcjonariusza – w grupie lub przy użyciu broni lub innego niebezpiecznego narzędzia (art. 223 Kodeksu karnego);
- wywieranie wpływu na czynności urzędowe (art. 224 §2 Kodeksu karnego);
- znieważenie funkcjonariusza (art. 226 Kodeksu karnego).
Rozwiązania te są odpowiedzią na przypadki napaści na farmaceutów w aptekach w związku z wprowadzeniem świadczeń zdrowotnych w aptekach, takich jak szczepienia przeciw COVID-19 oraz pobieranie wymazów w kierunku COVID-19. W większości podłożem przypadków agresji i ataków były obowiązujące ograniczenia epidemiczne i same szczepienia.
Nowe regulacje wzmacniają ochronę farmaceutów i techników farmaceutycznych pracujących w aptekach ogólnodostępnych i punktach aptecznych. Ochrona ta wchodzi w życie 12 lipca 2022 roku.
Akty prawne:
- Ustawa z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 1344).
- 4a ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 184, z późn. zm.).
- 91a ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1977, z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1138).
Opracował: mgr farm. Marian Witkowski