• Zastosowanie

    Etanol 70% rozcieńczony etanol 760g/l, cechujący się działaniem ogólnoustrojowym, miejscowym na organizm ludzki. Po podaniu doustnym ulega wchłonięciu z przewodu pokarmowego, następnie jest metabolizowany w wątrobie. Stosowany miejscowo na skórę wywołuje początkowe uczucie ochłodzenia, rozszerza naczynia krwionośne. Substancja farmaceutyczna o działaniu drażniącym na skórę, słabym działaniu odtłuszczającym oraz odkażającym. Etanol jest wykorzystywany w celach antyseptycznych, jako substancja pomocnicza w przemyśle zielarskim (służy do zwilżania i wytrawiania surowców farmakognostycznych, mających na celu otrzymanie postaci leku ziołowego). Działanie odkażające substancji polega na odciąganiu wody z komórek, denaturacji białek oraz uszkadzaniu otoczki lipidowej komórek bakteryjnych. Surowiec farmaceutyczny wykorzystywany w recepturze aptecznej do wytwarzania leków magistralnych i galenowych. Stosowany jako surowiec wyjściowy przy sporządzaniu wielu form farmaceutycznych. Surowiec recepturowy do wytwarzania roztworów jednej lub kilku substancji leczniczych.

  • Zastosowanie

    Etanol 96% (v/v) to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi cechujący się działaniem ogólnoustrojowym, miejscowym na organizm ludzki. Po podaniu doustnym ulega wchłonięciu z przewodu pokarmowego, następnie jest metabolizowany w wątrobie. Wykazuje właściwości stabilizujące układ krążenia, zwiększające ciśnienie tętnicze krwi, przyspieszające czynność serca, wywołujące efekt diuretyczny, wpływające depresyjne na ośrodkowy układ nerwowy (poprzez hamowanie czynności receptorów NMDA, nasilenie czynności receptorów GABA, zwiększenie wydzielania aminy katecholowej dopaminy i aktywacji układu opioidowego), hamujące ośrodek oddechowy oraz termoregulację (uczucie gorąca). Takżerozszerza naczynia wieńcowe, oskrzela, jak również inne mięśnie gładkie. Substancja farmaceutyczna o działaniu drażniącym na skórę, słabym działaniu odtłuszczającym oraz odkażającym. Etanol jest wykorzystywany w celach antyseptycznych, jako substancja pomocnicza w przemyśle zielarskim (służy do zwilżania i wytrawiania surowców farmakognostycznych, mających na celu otrzymanie postaci leku ziołowego). Surowiec farmaceutyczny wykorzystywany w recepturze aptecznej do wytwarzania leków magistralnych i galenowych. Stosowany jako surowiec wyjściowy przy sporządzaniu wielu form farmaceutycznych. Surowiec recepturowy do wytwarzania roztworów jednej lub kilku substancji leczniczych.

  • Zastosowanie

    Spirytus salicylowy to 2% wodno-etanolowy roztwór kwasu salicylowego. Substancja farmaceutyczna o właściwościach odkażających, keratoplastycznych. Stosowana zewnętrznie do odkażania ran skóry, otarć naskórka w trądziku, łojotoku, a także do pielęgnacji skóry osób unieruchomionych.

Title

Go to Top