• Zastosowanie

  3% roztwór kwasu borowego to roztwór wodny posiadający właściwości dezynfekujące, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Substancja farmaceutyczna stosowana głównie w recepturze szpitalnej do użytku zewnętrznego, przede wszystkim do przemywania zakażonych ran, otarć naskórka, błon śluzowych. Preparat stosowany zewnętrznie w stanach zapalnych skóry i zewnętrznych narządów moczowo-płciowych, wypryskach, oparzeniach, obrzękach, stanach zapalnych gardła. W ginekologii do irygacji pochwy.

 • Zastosowanie

  Dziegieć sosnowy jest smołą leczniczą o silnym działaniu odkażającym, przeciwzapalnym, miejscowo znieczulającym, przeciwświądowym, wysuszającym, przeciwpasożytniczym i przeciwgrzybiczym. W stężeniach do 10% wykazuje działanie keratoplastyczne, a 10-20% – keratolityczne.

 • Zastosowanie

  Formaldehyd 10%, jest wodnym 10% roztworem aldehydu mrówkowego. To substancja farmaceutyczna o właściwościach odkażających, bakteriobójczych, grzybobójczych, pierwotniakobójczych, ściągających, przeciwpotnych, odwadniających, także keratolitycznych i drażniących. Wykorzystywany w laryngologii, stomatologii i dermatologii (składowa wielu preparatów recepturowych). Substancja bardzo często wykorzystywana w lecznictwie oraz praktyce laboratoryjnej – do konserwacji preparatów. Stosowany również jako środek przeciwpotowy lub złuszczający. Użycie gotowego rozcieńczenia ogranicza kontakt z niebezpiecznym dla zdrowia bardziej stężonym roztworem. Surowiec recepturowy łączony w kompozycjach z innymi substancjami leczniczymi.

 • Zastosowanie

  Formaldehyd 4% jest wodnym 4% roztworem aldehydu mrówkowego. To substancja farmaceutyczna o właściwościach odkażających, bakteriobójczych, grzybobójczych, pierwotniakobójczych, ściągających, przeciwpotnych, odwadniających, także keratolitycznych i drażniących. Wykorzystywana jest w laryngologii, stomatologii i dermatologii. Formaldehyd 4% stosowany jest w praktyce laboratoryjnej do konserwacji preparatów oraz jako dodatek do preparatów przeciwgrzybicznych. Wykorzystywany jako gotowe do użycia rozcieńczenie, pozwalające na ograniczenie kontaktu z niebezpiecznym dla zdrowia, bardziej stężonym roztworem. Surowiec farmaceutyczny używany do wytwarzania preparatów w zakresie receptury aptecznej.

 • Zastosowanie

  Formaldehyd Ph. Eur. jest wodnym 35% roztworem formaldehydu, organicznego związku chemicznego, odkrytego w 1859 roku przez rosyjskiego chemika Aleksandra Butlerowa. Substancja farmaceutyczna o właściwościach odkażających, bakteriobójczych, grzybobójczych, pierwotniakobójczych, ściągających, przeciwpotnych, odwadniających, także keratolitycznych i drażniących. Wykorzystywany w chirurgii jako roztwór stężony do wypalania brodawek, oczyszczania i usuwania cyst, a także w laryngologii, stomatologii i dermatologii (składowa wielu preparatów recepturowych). Surowiec często stosowany w recepturze aptecznej do sporządzania roztworów wodnych, wodno-spirytusowych, spirytusowych prostych, czasem złożonych. W celu złagodzenia miejscowo drażniącego działania Formaldehydu dodaje się mydło potasowe lub mydło lecznicze. Surowiec farmaceutyczny do receptury aptecznej stosowany przy wytwarzaniu roztworów do płukania jamy ustnej, płukanek do rozcieńczania, papek, zawiesin, kropli, emulsji. Surowiec recepturowy łączony w kompozycjach z innymi substancjami leczniczymi.

 • Zastosowanie

  Gliceryna 85%, zwana też Propanotriolem, to roztwór wodny glicerolu, organicznego związku chemicznego z grupy cukroli, najprostszego trwałego alkoholu trójwodorotlenowego (triolu). Gliceryna 85% to substancja farmaceutyczna o właściwościach odkażających, rozmiękczających, ułatwiających wnikanie składników leczniczych przez skórę lub przez błony śluzowe. Przy podaniu doustnym wykazuje działanie przeczyszczające, pobudza perystaltykę jelit. Surowiec farmaceutyczny do receptury aptecznej wykorzystywany przy wytwarzaniu roztworów wodnych do stosowania doustnego, surowiec pomocniczy przy sporządzaniu maści, kremów, roztworów wodno-spirytusowych, spirytusowych, zawiesin, żeli, galaretek, klein, podłoży glicerolowo-żelatynowych do gałek, czopków doodbytniczych oraz pręcików docewkowych, roztworów do wlewów doodbytniczych. Surowiec farmaceutyczny stosowany także w recepturze szpitalnej służący do przygotowywania jałowych roztworów do wlewu dożylnego, czasem też czopków przeczyszczających.

 • Zastosowanie

  Nadtlenek wodoru (łac. Hydrogeni peroxidum) jest potocznie zwany wodą utlenioną. Po zetknięciu z komórkami człowieka lub samymi ich wydzielinami zostaje rozłożony przez enzym katalazę i w tej reakcji wydzielany jest tlen cząsteczkowy. Tlen działa bakteriobójczo oraz oczyszcza rany. Gwałtowne wydzielanie tlenu powoduje powstawanie piany i mechaniczne oczyszczanie rany. 3% roztwór nadtlenku wodoru stosowany jest do przemywania ran i dodatkowo przyspiesza proces gojenia ran natomiast 30% roztwór, nazywany jest perhydrolem.

 • Zastosowanie

  Ichtiol, zwany też Sulfobituminianem amonowym, to produkt destylacji łupków bitumicznych, zawierający m.in. związki siarki. Substancja farmaceutyczna o właściwościach bakteriostatycznych oraz przeciwzapalnych. Znalazła zastosowanie jako lek na odmrożenia, procesy zapalne skóry. Wykazuje działanie przeciwobrzękowe, miejscowo rozgrzewające, zmniejszające obrzmienia pourazowe. Surowiec farmaceutyczny wykorzystywany w recepturze aptecznej do sporządzania preparatów stosowanych miejscowo. Surowiec recepturowy do wytwarzania maści, past, emulsji, zawiesin, roztworów w przypadkach stanów zapalnych skóry, błon śluzowych czy trudno gojących się ran. Surowiec apteczny łączony w kompozycjach z innymi substancjami leczniczymi.

 • Zastosowanie

  Kwas borowy to nieorganiczny związek chemiczny. Substancja farmaceutyczna stosowana głównie w recepturze szpitalnej. Przede wszystkim jako roztwór 3% do przemywania zakażonych ran, oparzeń, do przepłukiwania gardła czy gałki ocznej, w przypadku zapalenia spojówek; ewentualnie jako maść złożona lub kilkuprocentowa zasypka. W ginekologii wykorzystywany jako roztwór wodny do irygacji pochwy. Surowiec recepturowy służący do przygotowywania postaci farmakopealnej maści bornej.

 • Zastosowanie

  Kwas cytrynowy, zwany też Acidum citricum monohydricum, to organiczny związek chemiczny, należący do grupy hydroksykwasów karboksylowych. Kwas cytrynowy stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym głównie jako regulator kwasowości i środek konserwujący. Sole kwasu cytrynowego są stosowane jako leki przy niedoborze określonego metalu w organizmie. Wpływa dodatnio na tkankę kostną, ponieważ pobudza przyswajanie wapnia przez organizm. Wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, hamuje nudności, działa przeciwwymiotnie. Pobudza apetyt w bezsoczności lub małosoczności żołądka oraz w zaburzeniach trawiennych. Surowiec farmaceutyczny wykorzystywany w recepturze aptecznej do sporządzania roztworów wodnych, kropli złożonych. W recepturze aptecznej ma znaczenie głównie jako substancja pomocnicza służąca do przygotowywania napojów chłodzących, proszków do leków typu effervescens, składowa wielu leków recepturowych w lecznictwie dermatologicznym oraz stomatologicznym.

 • Zastosowanie

  Kwas mlekowy należy do grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA). W naturze ten kwas występuje w kwaśnym mleku, jogurtach, żurawinie i kiszonkach. Substancja farmaceutyczna stosowana w preparatach kosmetycznych z uwagi na właściwości peelingujące, w dermatologii dodawany do płynów do usuwania brodawek oraz do maści na odciski palców. Surowiec recepturowy, który wchodzi w skład płynów do higieny intymnej o gęstej konsystencji, stosowany do przygotowania roztworów do płukania pochwy, dodawany do gałek dopochwowych.

 • Zastosowanie

  Parafina ciekła, zwana też olejem parafinowym, to mieszanina oczyszczonych, płynnych węglowodorów alifatycznych, będąca produktem ubocznym procesu destylacji ropy naftowej. Substancja przeznaczona do celów farmaceutycznych odznacza się bardzo wysoką jakością. Substancja farmaceutyczna nie wchłania się z przewodu pokarmowego, nie ulega też trawieniu, co sprowadza się do działania przeczyszczającego (parafina pokrywa warstwą ochronną wewnętrzną ścianę jelita grubegoi rozmiękcza masę kałową). Substancja apteczna zastosowana miejscowo odznacza się właściwościami natłuszczającymi, ochronnymi, zmiękczającymi, tworząc tłusty film okluzyjny, który przeciwdziała nadmiernej utracie wody przez naskórek. Substancja recepturowa stosowana czasem w połączeniu z wazeliną, parafiną stałą, olejem silikonowym. Surowiec farmaceutyczny wykorzystywany w recepturze aptecznej przy sporządzaniu maści leczniczych, mleczek, śmietanek kosmetycznych, kremów tłustych, półtłustych, nawilżających, mazideł, pomad, czasem także olejków do masażu.

 • Zastosowanie

  Woda utleniona to 3% wodny roztwór nadtlenku wodoru. Wykorzystywana jest do odkażania ran, rozcieńczony roztwór stosuje się do płukania jamy ustnej w chorobach przyzębia, przepłukiwań kieszonek dziąsłowych w stanach zapalnych. Jest popularnym środkiem do dezynfekcji stosowanym w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym. Surowiec farmaceutyczny do receptury aptecznej, łączony w kompozycjach z innymi substancjami leczniczymi.

Title

Go to Top