• Zastosowanie

    3% roztwór kwasu borowego to roztwór wodny posiadający właściwości dezynfekujące, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Substancja farmaceutyczna stosowana głównie w recepturze szpitalnej do użytku zewnętrznego, przede wszystkim do przemywania zakażonych ran, otarć naskórka, błon śluzowych. Preparat stosowany zewnętrznie w stanach zapalnych skóry i zewnętrznych narządów moczowo-płciowych, wypryskach, oparzeniach, obrzękach, stanach zapalnych gardła. W ginekologii do irygacji pochwy.

  • Zastosowanie

    Formaldehyd 10%, jest wodnym 10% roztworem aldehydu mrówkowego. To substancja farmaceutyczna o właściwościach odkażających, bakteriobójczych, grzybobójczych, pierwotniakobójczych, ściągających, przeciwpotnych, odwadniających, także keratolitycznych i drażniących. Wykorzystywany w laryngologii, stomatologii i dermatologii (składowa wielu preparatów recepturowych). Substancja bardzo często wykorzystywana w lecznictwie oraz praktyce laboratoryjnej – do konserwacji preparatów. Stosowany również jako środek przeciwpotowy lub złuszczający. Użycie gotowego rozcieńczenia ogranicza kontakt z niebezpiecznym dla zdrowia bardziej stężonym roztworem. Surowiec recepturowy łączony w kompozycjach z innymi substancjami leczniczymi.

  • Zastosowanie

    Formaldehyd Ph. Eur. jest wodnym 35% roztworem formaldehydu, organicznego związku chemicznego, odkrytego w 1859 roku przez rosyjskiego chemika Aleksandra Butlerowa. Substancja farmaceutyczna o właściwościach odkażających, bakteriobójczych, grzybobójczych, pierwotniakobójczych, ściągających, przeciwpotnych, odwadniających, także keratolitycznych i drażniących. Wykorzystywany w chirurgii jako roztwór stężony do wypalania brodawek, oczyszczania i usuwania cyst, a także w laryngologii, stomatologii i dermatologii (składowa wielu preparatów recepturowych). Surowiec często stosowany w recepturze aptecznej do sporządzania roztworów wodnych, wodno-spirytusowych, spirytusowych prostych, czasem złożonych. W celu złagodzenia miejscowo drażniącego działania Formaldehydu dodaje się mydło potasowe lub mydło lecznicze. Surowiec farmaceutyczny do receptury aptecznej stosowany przy wytwarzaniu roztworów do płukania jamy ustnej, płukanek do rozcieńczania, papek, zawiesin, kropli, emulsji. Surowiec recepturowy łączony w kompozycjach z innymi substancjami leczniczymi.

  • Zastosowanie

    Parafina ciekła, zwana też olejem parafinowym, to mieszanina oczyszczonych, płynnych węglowodorów alifatycznych, będąca produktem ubocznym procesu destylacji ropy naftowej. Substancja przeznaczona do celów farmaceutycznych odznacza się bardzo wysoką jakością. Substancja farmaceutyczna nie wchłania się z przewodu pokarmowego, nie ulega też trawieniu, co sprowadza się do działania przeczyszczającego (parafina pokrywa warstwą ochronną wewnętrzną ścianę jelita grubegoi rozmiękcza masę kałową). Substancja apteczna zastosowana miejscowo odznacza się właściwościami natłuszczającymi, ochronnymi, zmiękczającymi, tworząc tłusty film okluzyjny, który przeciwdziała nadmiernej utracie wody przez naskórek. Substancja recepturowa stosowana czasem w połączeniu z wazeliną, parafiną stałą, olejem silikonowym. Surowiec farmaceutyczny wykorzystywany w recepturze aptecznej przy sporządzaniu maści leczniczych, mleczek, śmietanek kosmetycznych, kremów tłustych, półtłustych, nawilżających, mazideł, pomad, czasem także olejków do masażu.

Title

Go to Top